Listopad 2017

Nagoro: Město panenek a duchů

4. listopadu 2017 v 23:17 | Jeanette |  Kouzelná lidská myšlenka
Malé Japonské městečko Nagoro (také známé jako Nagoro Scarecrow Village) bývalo kdysi plné veselých obyvatel. Z původních cca 300 obyvatel jich tam nyní zůstalo 35. Někteří odešli za prací a lepším životem do velkých měst, jiní už byli staří a zemřeli.

Jednou z osob, které z města před časem odešli za prací, byla i umělkyně Ayano Tsukimi. Za prací se odstěhovala do města Osaka, kde žila po většinu života. Ve svých 65 letech se do rodného městečka vrátila, aby mohla pečovat o svého starého otce. Když si vzpomněla na to, jak bylo před lety město plné stovek šťastných dětí a obyvatel, zarmoutilo ji to. Rozhodla se využít svou kreativitu a um a navrátila vesničce její bývalé obyvatele, ať už se jednalo o ty zemřelé, nebo odstěhované. Každého z nich totiž představuje hadrová panenka, kterou vlastnoručně vyrobila.

Během patnácti let přibylo v Nagoru 350 hadrových panenek v životní velikosti namísto skutečných, bývalých obyvatel, které z města díky tomu dělají turistickou atrakci. Turisté se ale shodují, že stejně jako okouzlující, je místo i poněkud děsivé, při představě, kolik duchů se Ayano podařilo vzkřísit a navrátit do městečka. Loutky v podobě dětí sedí ve třídě místní školy, vášniví rybáři už navždy budou sedět sešití na okraji rybníka s prutem v ruce a panenky jsou rozestavěné nebo posazené právě na místech, která jejich reální představitelé navštěvovali nejraději. Dokonce nosí i jejich vlastní oblečení. Některé panenky představují i vymyšlené obyvatele nebo přátele obyvatel Nagora.

Nagoro není jediné město s takovým osudem. Japonsko obývá 127 milionů obyvatel, čtyřicet procent z nich ovšem žije ve velkých metropolitních oblastech: Tokio - Jokohama - Kawasaki a Osaka - Kobe - Kjóto. Před lety tu byla zavřená základní škola, zmizely pracovní místa a na nákup musejí lidé jezdit do města vzdáleného až hodinu a půl cesty, protože zde není jediný otevřený obchod. V Nagoru nejsou jako obyvatelé registrované žádné děti, proto je považováno za "vesnici na pokraji vyhynutí".

Nagoro rozhodně není jediná vesnička, kterou potkal tento osud. Avšak jako jediná se pyšní obyvatelkou, které se podařilo zčásti oživit osobnosti původních obyvatel. Nachází se na nejmenším japonském ostrově, Šikoku. "Když dělám panenky mrtvých lidí, myslím na ně, když byli ještě živí a zdraví. Panenky jsou jako moje děti," říká Ayano. Nagoro Scarecrow Village je tak úžasným důkazem, jak pomocí lidského umu a lásky překonat chátrající dobu a uchovat tak obyvatele města stále na světě.
_____________________________________

Media

Dokument na YouTube
Dokumentární film "Valley of Dolls"
Galerie